Limonun Cilde Faydaları

Doğanın insan yaşamına sağladığı birçok kolaylık vardır. Doğa, insan ve insan cildi için inanılmaz ayrıcalıklar tanır. Limon, bu ayrıcalıklardan yalnızca bir tanesidir.

Limon vitamin ve minareler bakımından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisinde bulundurduğu C, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri cilt için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda demir, çinko, bakır, magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olması sayesinde hem çok sağlıklı bir besin hem de doğru kullanımda uygun bir cilt temizleyicisidir.

Limon kullanım alanları

Cildin, doğal bir parlaklığa kavuşabilmesi için limon oldukça etkili bir yöntemdir. Kuruyan bölgelerde çatlaklıkları giderirken aynı zamanda yumuşak bir cilde sahip olmayı sağlar.  Gözenekleri temizlemek için de başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Bu sayede siyah nokta ve sivilcelerden kurtulmanız için limon en büyük yardımcılarınızdan biri olur. Eğer yağlı bir cilde sahipsiniz limon yine yüz parlaklığınızı dengelemek için yardımınıza yetişir. Ciltte bulunan güneş yanığı veya sivilce izleri gibi lekelerin giderilmesi için taze kesilmiş bir limon uzun vadede de olsa oldukça etkili bir yöntemdir. Zayıf tırnaklar içinde doğru kürler sayesinde tırnaklar daha sağlıklı ve güçlü bir görünüme kavuşur. Diz ve dirseklerde meydana gelen kararmalar içinde limon kullanılır.

Limon saç içinde faydaları olsa da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Limon asitli bir yapıya sahip olduğu için saça limon sürüldükten sonra güneşte beklemek saç yapısına zarar verebilir. Saç problemlerinden biri olan kepek için limon oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir