Karnıbahar Temizleme Yöntemleri

Karnıbaharın özellikleri nelerdir?

– Karnıbahar Doğu Akdeniz bitkisidir. Etli ve olgun çiçeklere sahiptir.

– Karnıbahar yapraklarıyla lahanaya benzer ve beyaz, sarımsı bir bitkidir.

– Karnıbahar içerdiği fosfor ve vitamin ile oldukça faydalı bir bitkidir.

– Karnıbahar sinirleri güçlendirir ve idrar söktürücüdür. Ayrıca da zihinsel yorgunluğa iyi gelir ve kalp hastalıklarını en aza indirir.

– Karnıbahar dalak ve şeker hastalıkları ile mücadele eder. Ayrıca da lezzeti ile sofralarımızda sıkca tercih edilir.

– Karnıbahar kış bitkisidir. Mart ayında çıkarlar. Güzlük turfanda olanları vardır. Bir de kış karnıbaharı..

Karnıbahar nasıl temizlenmelidir?

– Önce 2 çeşit bıçağınız olmalı. Bunlar normal boyutta ve biraz büyüğü olmalıdır. Geniş ve ince uçlu bıçakların her ikisinin de ucunda eğim olmalıdır. Bıçakları öncelikle hazır etmelisiniz ve yanınıza almalısınız.

– Karnıbaharın alt bölümünde kökü bulunmaktadır. Bu kökü yapraklardan ayırmalısınız. Bu işlemi geniş ve büyük bıçakla yapmalısınız. Daha sonra da yaprakları bıçakla ayırmalısınız.

– Yapraklar ayrıldıktan sonra temizleme işlemi başlamış olacaktır. Yapraklar daha ufak bir bıçak ile birbirlerinden ayrılarak temizlenmelidir. Kök kısmı yapraklar ayrılmaya başladıkça daha belirginleşecektir. Kök de bu aşamadan sonra eğimli bıçakla ayrılabilir.

– Gelelim karnıbaharın çiçek kısmına… Yapraklar temizlendikten sonra kök daha belirgin olacaktır ve uçlarındaki çiçek kısımları kısa ve küçük bıçakla düzgün bir şekilde tek tek eşit büyüklüklerle ayırın. Bir avuç içi büyüklüğü halinde bu çiçekli kısmı kesebilirsiniz. Kökü ise daire çizerek çıkartın. Kök kalıp şekilde çıkarsa işiniz kolaylaşacaktır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir