İnsan Ve Kaplıca Şifası

Mineral bakımından zengin maden suları insan vücudu için birçok faydaya sahip. Yer altı suları tarafından toplanan erimiş mineraller yine yer altında ısınarak çatlaklar sayesinde yer yüzüne çıkar. Yer yüzüne çıkan bu şifalı sular birçok sağlık problemine karşı kullanılabilir.

Hasta olan birçok kimse yakındığı şikayetleri azaltmak için başvurduğu yöntemlerden biri kaplıcalardır. Kaplıcalar vücutta meydana gelebilecek kalıcı hasarları engellerken aynı zamanda vücuda direnç sağlayarak birçok mikroptan da korunmasını sağlar. Kaplıcalar aynı zamanda sıcak suyun yarattığı etki ile insanı rahatlatır. Sıcak suyun sadece psikoloji üzerinde etkisi yoktur. Kaplıcalarda bulunan sıcak su, insan vücudunda bulunan kas ve derilerin gevşeyip rahatlamasına yardımcı olur. Ortamın sıcak olması ile vücut ısısında meydana gelen artış terlemeye neden olurken vücut bu sayede bünyede biriken mikropları da dışarı atar. Bünyeden mikrop atıldıkça ağrılarda azalma meydana gelir. Hareket etmeyi kolaylaştırırken kaslarda meydana gelebilecek kalıcı hasarların önüne geçer.

Kaplıcaların aynı zamanda iç organlar üzerinde de etkisi vardır. Kan dolaşımını arttıran kaplıcalar iç organların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kireçlenmelere ve romatizmalara iyi gelen kaplıca suları, bel boyun ağrıları için de faydalıdır. Ameliyat sonrası meydana gelebilecek komplikasyonların önlenmesine de yardımcı olur.

Fakat kaplıcalar herkese uygun olmaya bilir. Kaplıcalara girmeden dikkatli olmakta fayda vardır. Kaplıcalara gitmeden doktora başvurmak ve dikkatli olmak gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir