Glisemik İndeksi Etkileyen Faktörler

 

– İlk faktör yenilen gıdanın özel işlemden geçmiş olması yani pişirilmesi… Glisemik indeksi etkileyen en önemli faktörlerden biri budur. Pişen şeyler daha rahat sindirilip emilirler. Bu durum da gıdanın daha kolay sindirilip emilmesine yol açar. O nedenle yiyeceklerde glisemik indeksi etkileyen en önemli faktör gıdaların işlemden geçirilmiş olmasıdır.

– Tahılların ya da baklagillerin üzerini fibröz denen bir tabaka ile kaplanması da yiyeceklerdeki glisemik indeksini etkiler. Tahıllar ve baklagiller üzerine konan bu tabaka sindirim sistemine engel olur. O nedenle kişiler bu gıdaları daha yavaş sindirirler. Bu durum da glisemik indeks seviyesini azaltır.

– Gıdalarda 2 türlü nişasta bulunmaktadır. Bunlar amiloz ve amilopetkindir. Bu iki nişasta türünün oranı önemlidir. Yemekteki glisemik indeksi düşüren nişasta türü ise amilozdur. Bir gıda ne kadar amiloz içeriyorsa indeks o kadar düşer. O nedenle baklagillere amiloz, buğday ununa ise amilopetkin koyarlar. Bu durum her ikisinde de glisemik indeksini yükseltir.

– Elma ya da yulaf gibi lifli gıdalar glisemik indeksini düşürürler.

– İki türlü şeker vardır. Bunlardan birisi doğal olan, diğeri ise rafine olandır. Doğal şekerlerin ve doğal şeker barındıran gıdaların glisemik indeks oranı düşüktür.

– Piyasadaki balların glisemik indeksi yüksektir. O nedenle doğal bal tüketin. Çünkü piyasada satılan balların indeks oranı 80 ila 90 arasındadır. Doğal balların ise indeks oranı 58’dir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir