Arap Sabunu Nasıl ve Nerelerde Kullanılır

Arap Sabunu Nasıl ve Nerelerde Kullanılır

Sarı ya da açık kahve tonlarında olan ve macunsu, hafif akışkan kıvamı bulunan bir sabun cinsidir. Birçok alanda temizlik içi kullanılırlar. Orijinal içeriğinde Ayçiçek yağı ve sabun bazı bulunmaktadır. Ancak günümüzde maalesef ki Arap sabunlarının da güvenirliği git gide azalmıştır çünkü imalatında atık yağ kullanılmaya başlamıştır. Bu da Arap sabununun lekesinin kalmasına sebebiyet veren istenmeyen bir durumdur. Bu sebeple Arap sabunu alırken öncelikle güvenilirliği deneyimlenmiş bir marka satın almaya özen gösterilmelidir. Aromalı olarak üretilenleri tercih etmeyin zira kokusunu çok daha ağırlaştırıyor. Kendiniz evde, Arap sabununa koko esansı olarak kullanılan yağlardan damlatarak hoş koku elde ederseniz çok daha hoş bir sonuç alırsınız. Arap sabunlarının ev temizliğinden, bahçe ilaçlamaya kadar birçok kullanım alanı vardır. Ayrıca kişisel temizlik için de son derece kullanışlı ve sağlıklıdır.

Günümüzde kozmetik sanayi de Arap sabununa yönelmiştir zira Arap sabunu güzelleşmek için de uzun yıllardır kadınlar tarafından zaten kullanılmaktadır. Modern hayat bizlere kendi kimyasal ürünlerini bir süre dayatmıştı ve bizler doğal ürünlerin saf yararlarını unutmuştuk ancak son zamanlarda uzmanlar televizyonlarda bize tekrar tekrar doğal yaşamın ve doğal ürünlerin yararlarını hatırlattıklarından, Arap sabunları da nihayet tekrar piyasa da alternatifleriyle beraber çoğalmış durumda.

Peki, Arap sabunu nasıl kullanılmalı? Arap sabununun kullanımı, kullanacağınız bölgeye ya da duruma göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple size genel temizlikte kullanılan bir kaç örnek vereceğiz.

  • Eğer Arap sabunu ile saç yıkayacaksanız hafiften sıcak su ile seyrelterek kullanın. Bu saçlarınızın gürleşmesi ve uzaması için ideal bir temizlik önerisidir. Ayrıca Arap sabununun saç rengini açma etkisi de vardır.
  • Arap sabununu çamaşır temizliğinde kullanacaksanız, tek başına kullanmamalısınız. Çamaşır makinanızın deterjan bölmesine bir avuç Arap sabunu koyduktan sonra üzerine bir çay bardağı çamaşır sodası-karbonat karışımı ilave etmelisiniz.
  • Elde bulaşık yıkamada kullanacaksanız sıvı Arap sabunu deterjanı yapabilirsiniz. bir kaba yarım su bardağı Arap sabunu, on damla limon, 6 damla biberiye yağı, 5 damla lavanta yağı ve 1 çay bardağı boraksı karıştırın. karışıma yarım litre sıcak su koyun ve iççice karışmasını sağlayın.

Görüldüğü gibi Arap sabunu genellikle seyreltilerek ve yapılacak olan temizliğe göre karışımlarla kullanılmaktadır. Siz de kendinize uygun olan Arap sabunu karışımını araştırarak bulabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir