Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Açelya çiçeği mekanlarımıza renk katan bir süs bitkisidir. Dikkat çekici güzellikte ve çokça sayıda çiçek açar. Yapısı gereği dış ortam koşullarını daha çok sevdiğinden, dış mekanlarda yetiştirilmesi tavsiye edilir. Eğer bir bahçeniz ya da uygun bir alanınız varsa, açelya çiçeği ideal bir görsel şölendir, tercih edebilirsiniz.

Açelya çiçekleri sıcakları pek sevmez. Onlar soğuk iklim çiçekleridir. İlkbaharda çiçeklenmeye başlarlar ve sonbahar sonbahara kadar çiçek açmaya devam ederler. Karadeniz iklimi açelya çiçekleri için en güzel koşullardır. Kırılgan ve narin yapıdadırlar dikkat isterler. Normal bir toprağa ekilen açelyanın ömrü tek sezon olur. Açelya çiçekleri çok fazla besin gerektiren çiçeklerdir. Toprağa torfulu ve bolca besinli olmalıdır. Eğer saksıda yetiştirecekseniz toprak saksı tercih etmelisiniz. Açelya çiçekleri soğuğu sevdiklerinden toprak saksılar yazın soğuk kışınsa sıcak kalmalarını sağlayacağından dengeli bir sıcaklıkta bulunmuş olurlar. Yaz güneşi ile direk temasından muhakkak kaçınmalısınız. Ancak bu durum açelyanızı çok soğuk bir ortamda bırakın anlamına gelmemekte.

Her bitki aşırı soğuklardan hasar görür. Açelya çiçeğinin bakımı yapılırken, fosforlu gübre kullanmaya özen göstermelisiniz. Suyu çok seven bitkilerdir. Açelya çiçeğinin toprağı sürekli olarak nemli olmalıdır. Her gün muhakkak toprağını kontrol etmelisiniz. Açelya çiçeğini sularken yaprak sulama tekniği kullanmamalısınız. Saksısının yarı derinliğine kadar su dolu bir kapta onu bekleterek sulama işlemini yapmanız çok daha doğru olacaktır. Bu bekletme işleminin çok uzun süre olmamasına dikkat edin. Çok fazla rüzgarlı ortamda olmaları kırılgan ve narin yapıda olan açelya çiçekleri için tehlikelidir. Onları muhakkak ki rüzgardan ve salınımlardan korumalısınız. Açelya çiçeklerinin kuruyan dallarını budamaktan çekinmeyin. Budama işlemi açelya çiçeklerini kendilerine getiren bir yöntemdir. Ancak budama işlemini sürekli de yapmayın. Belirli aralıklarla budarsanız çok daha verim alırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir